Tarcza antykryzysowa 2.0 – przedsiębiorcy
Dziś kolejna odsłona zmian wprowadzonych przez tzw. tarczę antykryzysową 2.0, czyli ustawę, która rozszerza dotychczasowe rozwiązania pomocowe dla przedsiębiorców i pracodawców. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie wprowadzonych zmian dotyczących uprawnień dla przedsiębiorców.
5. Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych.
Istotne zmiany dotyczą świadczenia postojowego dla osób samozatrudnionych (B2B) oraz dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Dla obu tych grup przewidziano możliwość trzykrotnego otrzymania świadczenia postojowego (do tej pory przysługiwało ono jeden raz). Wniosek o wypłatę kolejnego świadczenia można złożyć najwcześniej w kolejnym miesiącu po otrzymaniu poprzedniego. Istnieje jeden warunek otrzymania takiego kolejnego świadczenia ? brak poprawy sytuacji materialnej osoby korzystającej ze świadczenia. W przypadku, gdy wniosek o świadczenie postojowe został już złożony ? konieczne będzie złożenie stosownego oświadczenia. Natomiast osoby, które nie złożyły jeszcze wniosku o świadczenie postojowe będą musiały złożyć wniosek według nowego wzoru. Zgodnie z zapowiedzią ZUS, nowe wzory dokumentów zostaną opublikowane dopiero w maju, gdyż dopiero wtedy można będzie ubiegać się o świadczenie za miesiąc kwiecień.
Dla samozatrudnionych przewidziano istotne ułatwienie w uzyskaniu świadczenia postojowego. Zrezygnowano z górnego limitu przychodu w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku (wcześniej było to 15 681 złotych). W konsekwencji, nawet osoba, która w marcu 2020 r. osiągnęła wyższy przychód będzie mogła złożyć w kwietniu wniosek o przyznanie świadczenia postojowego, jeśli jej przychód w kwietniu spadł o 15% względem marca. Ten warunek, w odniesieniu do przedsiębiorców, którzy nie zawiesili prowadzenia działalności gospodarczej, został utrzymany.
Dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych wprowadzono inne ułatwienie. Na mocy nowelizacji świadczenie postojowe przysługuje osobom, które zawarły umowy przed 1 kwietnia 2020 r. (do tej pory był to 1 lutego 2020 r.). Jednocześnie, względem tych osób utrzymano górny limit przychodu w wysokości 15 681 złotych.
6. Dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla osób niezatrudniających pracowników.
Osoby samozatrudnione mogą występować o dofinansowanie części ponoszonych przez nich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Zakres dofinansowania zależy od wysokości spadku obrotów, jaki dotyczy takiego przedsiębiorcy. Maksymalnie może wynosić 2 340 złotych. Przysługuje ono przez 3 miesiące. Wskutek nowelizacji przedsiębiorca nie musi co miesiąc składać oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej, by otrzymać to dofinansowanie.
Czas trwania obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę otrzymującego dofinansowanie na tej podstawie został skrócony i obecnie dotyczy tylko okresu, w jaki przedsiębiorca korzysta z dofinansowania. Wyłączono natomiast ten obowiązek w odniesieniu do okresu bezpośrednio po zakończeniu finansowania, odpowiadającego długością okresowi finansowania.
7. Pożyczka dla przedsiębiorcy na podstawie umowy ze starostą.
Przepisy specustawy o COVID-19 od początku przewidywały możliwość uzyskania przez mikroprzedsiębiorcę (tj. zatrudniającego mniej niż 10 pracowników i osiągającego obrót nieprzekraczający 10 mln złotych) pożyczki na pokrycie bieżących kosztów działalności gospodarczej w wysokości do 5 000 złotych. Zmiana wprowadzona tarczą 2.0 dotyczy uniezależnienia uzyskania pożyczki od faktu zatrudniania pracowników, co oznacza, że o pożyczkę taką będzie mógł wystąpić przedsiębiorca, który nie zatrudnia żadnych pracowników, a ponosi bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wskutek zmian nie trzeba załączać do wniosku oświadczenia o stanie zatrudnienia, a warunkiem umorzenia długu z tytułu pożyczki jest wyłącznie fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez 3 miesiące od otrzymania pożyczki. Umorzenie następuje na wniosek przedsiębiorcy, w którym oświadcza, że prowadził działalność gospodarczą w tym okresie.
8. Zwolnienie przedsiębiorców z ZUS. Rozszerzenie firm uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS.
W tarczy 2.0 zmieniono zasady korzystania ze zwolnienia ze składek na ZUS przez przedsiębiorców.
Pierwsza zmiana dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przez mikroprzedsiębiorców (zgłaszających do ubezpieczenia do 10 osób). Do tej pory skorzystać z niego mogli tylko przedsiębiorcy, którzy na dzień 29 lutego zgłaszali taką liczbę osób do ubezpieczenia. Obecnie mogą z niego skorzystać także przedsiębiorcy, którzy byli zgłoszeni jako płatnicy składek przed kwietniem 2020 r. i na ostatni dzień lutego, marca lub kwietnia zgłaszali do ubezpieczenia maksymalnie 10 osób.
Dalsze rozszerzenie podmiotowe dotyczy małych przedsiębiorców tj. takich, którzy zgłaszają do ubezpieczenia od 11 do 49 osób. Mogą oni uzyskać zwolnienie ze składek w wysokości 50%.
Zmiana dotyczy również zwolnienia dla samozatrudnionych. Do tej pory obejmowało ono jedynie osoby, które rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej przed dniem 1 lutego 2020 r. Wskutek nowelizacji z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej przed dniem 1 kwietnia 2020 r., a więc także ci, którzy rozpoczęli swoją działalności w lutym lub marcu. Utrzymany tu został wymóg osiągnięcia w pierwszym miesiącu, którego dotyczy wniosek, przychodu nie wyższego niż 15 681 złotych.
We wszystkich przypadkach zwolnienie dotyczy składek za okres od 1 marca do 31 maja 2020 r.