Propozycje Ministerstwa Energii dotyczące rynku mocy są już dostępne.
4 lipca 2016r. Ministerstwo Energii przedstawiło Projekt rozwiązań funkcjonalnych rynku mocy. Udostępniony dokument ma stanowić punkt wyjścia do dyskusji nad wprowadzeniem w Polsce mechanizmów wsparcia dla zapewnienia stałej dostępności mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.
Zgodnie z intencją projektodawców głównym celem rynku mocy ma być zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych w horyzoncie długoterminowym. Rynek mocy będzie istnieć równolegle do funkcjonującego rynku energii elektrycznej tworząc dodatkowe źródło pokrywania kosztów niezbędnych do zapewnienia bezpiecznych i stabilnych dostaw.
W założeniu Ministerstwa Energii wsparcie w ramach rynku mocy ma być przyznawane w drodze aukcji organizowanych przez Operatora Systemu Przesyłowego. Długość wsparcia będzie zależeć od charakteru danej instalacji (na najdłuższe wsparcie mogą liczyć nowe instalacje). Podmioty biorące udział w aukcji będą musiały przejść uprzednią procedurę certyfikacji stanowiącą potwierdzenie ich wiarygodności. Zwycięzcy aukcji będą zawierać z OSP tzw. Umowy mocowe na podstawie, których będą zobowiązani do zapewnienia dostępności mocy w okresach zapotrzebowania. Za zapewnienie gotowości do dostarczenia energii elektrycznej będą oni odpowiednio wynagradzani na podstawie kwoty wynikającej z aukcji.
Projekt rozwiązań funkcjonalnych rynku mocy przewiduje też wsparcie dla tzw. DSR (Demand Side Response). Istotą DSR jest zmniejszenie poboru energii elektrycznej przez niektórych odbiorców w okresach szczytowego zapotrzebowania w systemie.
Kancelaria BWW zapewnia kompleksowe doradztwo podmiotom działającym na rynku energii elektrycznej, zarówno na etapie opiniowania projektów aktów prawnych jak i pozyskiwania wsparcia dla przedsiębiorców w ramach istniejących mechanizmów.