Profesor od energetycznych zadań specjalnych
Obecnie cała branża energetyczna jest w procesie transformacji, od której zależeć będzie przyszłość naszej gospodarki. Tym bardziej pamiętamy o tych, którzy przed nami tworzyli ten sektor.
W piątek w Gliwicach rodzina, znajomi oraz rzesza uczniów i współpracowników pożegnała prof. Jana Popczyka. Można powiedzieć, że pół swojego zawodowego życia poświęcił Politechnice Śląskiej i Wydziałowi Elektrycznemu. Drugie pół natomiast, wdrażaniu koncepcji nowego kształtu polskiej energetyki w praktyce.
Człowiek ciepły i empatyczny. Odważny, ale przede wszystkim odpowiedzialny wizjoner. W latach 70. i 80. wdrażał w elektroenergetyce podejście statystyczno-probabilistyczne do oceny stanu istniejących sieci, a także optymalizacji ich eksploatacji, projektowania i planowania rozwoju. W latach 90. rozwijał podstawy naukowe transformacji elektroenergetyki od monopolistycznej do rynkowej, uczestniczył w opracowaniu reformy polskiej elektroenergetyki oraz w jej wdrożeniu.
W 1990 roku stanął na czele sejmowego zespołu ds. reformy polskiego systemu elektroenergetycznego, łączącego ekspertów i polityków. Wydany przez niego w kwietniu 1990 roku tzw. czwarty komunikat nakreślił kształt tej branży, decydując m.in. o utworzeniu Polskich Sieci Elektroenergetycznych, których został pierwszym prezesem w latach 1990-1995. Doprowadził w tym czasie połączenia polskiego systemu elektroenergetycznego z systemem europejskim.
Podkreślał w ostatnich kilkunastu lata, jak ważne dla elektroenergetyki są źródła rozproszone i energia odnawialna. W naszej kancelarii mamy świadomość tego pozostawionego dziedzictwa, a także tego, że należy dokończyć ten transformacyjny marsz. Podobnie jak mamy świadomość, że pracując dla branży energetycznej „stoimy na ramionach olbrzymów” takich jak prof. Popczyk.
Kancelaria BWW składa wyrazy współczucia całej Rodzinie, Znajomym, Współpracownikom i Uczniom Pana Profesora!