Porozumienia zawieszające w ustawie antykryzysowej. Artykuł współautorstwa prawnika Kancelarii Mateusza Duckiego.
W majowym numerze Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, podstawowego czasopisma branżowego dla prawa pracy, ukazał się artykuł współautorstwa prawnika Kancelarii Mateusza Duckiego. Został on poświęcony, tak jak i całe majowe wydanie PiZS, zagadnieniom związanym z pandemią koronawirusa.
W opracowaniu tym autorzy podjęli próbę krytycznej analizy podstawowych dla pracodawcy rozwiązań w tarczach antykryzysowych, dotyczących dofinansowań do wynagrodzeń oraz innych dostępnych środków pomocowych, kształtujących stosunki pracy.
W artykule pt. ?Porozumienia zawieszające w ustawie antykryzysowej? autorzy przyjrzeli się instytucji porozumień zawieszających. Pandemia COVID-19 wywołuje szereg skutków społecznych i gospodarczych wymagających odpowiedzi w regulacjach prawa pracy i zabezpieczenia społecznego. Tak zwana ustawa antykryzysowa z 2 marca br. wprowadza rozwiązania, które umożliwiają ograniczanie uprawnień pracowniczych, a także wsparcie państwa dla utrzymania stanu zatrudnienia. Cel ten realizują przewidziane w niej porozumienia zawieszające. Autorzy, analizując stronę podmiotową i przedmiotową tych porozumień, wskazują na podobieństwa i różnice między nimi. Zwracają przy tym uwagę na odmienne ich konstrukcje i wykazują mankamenty legislacyjne z tym związane, starając się ocenić efektywność i skuteczność porozumień zawieszających w praktyce.
https://www.pwe.com.pl/czasopisma/praca-i-zabezpieczenie-spoleczne/porozumienia-zawieszajace-w-ustawie-antykryzysowej,a1055434899