PORADY i PRZYPOMNIENIA Z PRAWA PRACY (cz. 1)
Pamiętaj o podaniu lekarzowi miejsca pobytu w czasie zwolnienia.
Od początku bieżącego roku ubezpieczeni mają nowy obowiązek. Co może się zdarzyć, jeśli go nie wykonamy?
Kiedy lekarz wystawia zwolnienie od pracy musimy podać mu adres, pod którym będziemy przebywać w czasie zwolnienia, jeśli jest on inny niż ten, który znajduje się w dokumentacji medycznej. Nie jest to problem marginalny. Wystarczy, że jest się zameldowanym w innym miejscu niż miejsce zamieszkania i już musimy dopilnować, żeby lekarz wpisał właściwy adres.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nic nam nie grozi, jeśli tego nie uczynimy, gdyż przepis ten nie przewiduje żadnej sankcji. Obowiązek ten wprowadzono jednak nie bez powodu.
- Po pierwsze, ZUS będzie doręczał korespondencję pod adres figurujący na zwolnieniu lekarskim. Ma to znaczenie w szczególności w przypadku długotrwałych zwolnień, kiedy powstanie konieczność przeprowadzenia badania przez lekarza orzecznika ZUS. Może się wtedy okazać, że zawiadomienie o terminie tego badania nigdy do nas nie dotrze. To zaś może spowodować, że nie otrzymamy świadczeń z ubezpieczenia społecznego na dalszy okres niezdolności do pracy. Ponadto, ZUS czasem wzywa ubezpieczonych przebywających na zwolnieniu do wysłania określonych dokumentów, a jeśli nie otrzyma ich we wskazanym terminie, odbiera prawo do zasiłku od tej daty. Po raz kolejny może się okazać, że korespondencja do nas nie dotrze i po czasie dowiemy się o negatywnych tego konsekwencjach, które odbiją się na naszej sytuacji finansowej.
- Po drugie, ZUS przeprowadza kontrole pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim. Jeśli nie zastanie nas pod adresem zameldowania, wezwie do złożenia wyjaśnień, jednocześnie wstrzymując wypłatę zasiłku. Jeśli nie podamy aktualnego adresu, takie wezwanie do złożenia wyjaśnień, może w konsekwencji nigdy do nas nie trafić. W efekcie, po pewnym czasie możemy zostać bez środków finansowych, nie znając nawet przyczyny. Ponadto, niezastanie ubezpieczonego pod adresem pobytu wskazanym w zaświadczeniu lekarskim nasuwa przypuszczenie, że ubezpieczony wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, a to będzie skutkowało odebraniem prawa do zasiłku za cały okres zwolnienia lekarskiego!
Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 i art. 59 ust. 5d ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2019, poz. 645 ze zm.)