POMINIĘCIE OKRESU URLOPU WYCHOWAWCZEGO W STAŻU PRACY NIE STANOWI NIERÓWNEGO TRAKTOWANIA W ZATRUDNIENIU W ZAKRESIE WYNAGRADZANIA
Kancelaria BWW reprezentowała pracodawcę w procesie, w którym pracownik domagał się ustalenia przez Sąd braku obowiązywania zapisu zawartego w regulaminie wynagradzania oraz zasądzenia odszkodowania za naruszenie zasad równego traktowania w zatrudnieniu w zakresie wynagradzania z powodu obowiązywania i stosowania przez pracodawcę kwestionowanego zapisu.
Analizowany przez Sąd zapis regulaminu wynagradzania przewidywał, że do stażu pracy, od którego zależy awans finansowy (zaszeregowanie do wyższej kategorii wynagrodzenia), nie wlicza się okresów urlopu wychowawczego. W ocenie pracownika taka regulacja narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu.
Sąd oddalił powództwo pracownika podzielając argumentację prezentowaną w toku postępowania przez Kancelarię BWW, iż pracodawca był uprawniony do takiego uregulowania zasad wynagradzania, które uzależniało jego wysokość od faktycznie zdobytego przez określoną grupę pracowników doświadczenia zawodowego, które ? z uwagi na specyfikę ich pracy ? stanowiło obiektywne, neutralne i uzasadnione potrzebami pracodawcy kryterium różnicujące wysokość wynagrodzenia.
Sąd podzielił również dokonaną przez Kancelarię BWW wykładnię przepisu art. 1865 k.p., iż dotyczy on wyłącznie tych uprawnień pracowniczych, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązujących, takich jak np. wymiar urlopu wypoczynkowego, a regulacja zawarta w regulaminie wynagradzania tego rodzaju uprawnień nie dotyczy. Sąd podkreślił również, że regulacja, z której wynika możliwość awansu do kolejnej klasy zaszeregowania o wyższym wynagrodzeniu zasadniczym została zamieszczona w akcie wewnątrzzakładowym jako wynik negocjacji z organizacjami związkowymi i powinna być respektowana.