Odpowiedzialność za śmieci po fotowoltaice zależy od umowy
Od kilku lat w Polsce dynamicznie wzrasta zainteresowanie wytwarzaniem energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych (PV). Coraz większa liczba paneli PV oznacza coraz większą ilość odpadów, powstających po okresie eksploatacji instalacji. Aktualnie brak jest szczególnych zasad zagospodarowania odpadów po zużytych instalacjach PV. Na kim zatem spoczywa odpowiedzialność za usunięcie z gruntu odpadów w postaci zużytych instalacji PV? W jaki sposób uregulować zagospodarowanie odpadów w umowie dzierżawy instalacji? Kwestie te komentuje dla BiznesAlert mec. Michał Legodziński z Kancelarii BWW.
Instalacje fotowoltaiczne, po okresie eksploatacji, szacowanym na ok 20-25 lat, staną się odpadem problematycznym, wymagającym odpowiedniego zagospodarowania. Mecenas Legodziński wskazuje, że już za kilka lat problem ten dotknie instalacji PV, które były wykorzystywane w początkowej fazie rozwoju energetyki słonecznej w Polsce. W kontekście wyeksploatowanych paneli PV, oraz całych likwidowanych lub modernizowanych instalacji PV, zwraca uwagę na pewne ryzyka, które się z tym wiążą dla inwestora oraz właściciela gruntu.
Duże instalacje PV najczęściej są budowane przez inwestora na nieruchomościach dzierżawionych, w szczególności dzierżawionych od rolników. Kluczowe zdaniem mec. Legodzińskiego jest odpowiednie uregulowanie kwestii odpowiedzialności za zużytą instalację w umowie dzierżawy, czyli zawarcie takich postanowień umownych, które będą określały posiadacza odpadów na gruncie ustawy o odpadach. To własnie posiadacz odpadów jest bowiem odpowiedzialny za ich zagospodarowanie. Strony umowy dzierżawy powinny zatem ustalić w jej treści, kto stanie się właścicielem instalacji po upływie okresu obowiązywania umowy oraz kto będzie odpowiedzialny za usunięcie jej z gruntu.
Mecenas Legodziński zwraca również uwagę na istotną kwestię rodzaju odpadów, jakie powstają ze zużytej instalacji. Mają one charakter niejednorodny i często zawierają substancje niebezpieczne, takie jak PCB, baterie, płytki obwodów drukowanych, krzem, miedź, srebro czy plastik. Niejednorodny skład odpadów z paneli PV sprawia, że koszt ich usunięcia może okazać się bardzo wysoki. Tym bardziej więc istotne jest zadbanie o odpowiednie zapisy w umowie dzierżawy.
Więcej na ten temat na stronie BiznesAlert:
https://biznesalert.pl/legodzinski-odpowiedzialnosc-za-smieci-po-fotowoltaice-zalezy-od-umowy/