O compliance w prawie pracy na studiach podyplomowych
Aleksandra Woźniak – współzałożycielka i partner zarządzający kancelarii Banasik Woźniak i Wspólnicy – została zaproszona do podzielenia się swoją szeroką, praktyczną wiedzą z zakresu prawa pracy na Studiach Podyplomowych Compliance, organizowanych przez Szkołę Główną Handlową.
Szkoła Główna Handlowa w 2020 r. po raz czwarty z rzędu zdobyła tytuł najlepszej uczelni ekonomicznej w Polsce w rankingu przygotowanym przez dziennik ?Rzeczpospolita?. Zgodnie z podsumowaniem rankingu, zamieszczonym na portalu parkiet.com, Uczelnia ma nie tylko najwyższy potencjał naukowy spośród klasyfikowanych uczelni, ale także jest zdecydowanym liderem pod względem jakości nauczania. Wygrała też w najważniejszej kategorii: kariery absolwentów, co wynikało z takich czynników, jak m.in. najkrótszy czas oczekiwania na znalezienie prac po ukończeniu studiów czy otrzymywane zarobki na starcie w porównaniu z absolwentami pozostałych uczelni. SGH jest też znana ze swojej bogatej oferty studiów podyplomowych, cenionych zarówno przez uczestników, jak i przez ich pracodawców.
Celem podyplomowych studiów compliance w SGH jest przekazanie wiedzy w zakresie efektywnego tworzenia i kształtowania polityki compliance w organizacji. Wiedza specjalistyczna zdobyta i pogłębiona w trakcie studiów winna mieć zastosowanie w praktyce. Podczas zajęć słuchacze nabywają niezbędne umiejętności oraz zapoznają się ze standardami organizowania i wdrażania polityki compliance, skutecznym wykorzystywaniem różnorodnych instrumentów prawnych oraz etycznych w ramach jednostek administracji publicznej, jak i przedsiębiorstw. Wykładowcami oraz prelegentami są specjaliści (compliance oraz prawnicy), którzy w ramach swojej praktyki zawodowej mają do czynienia z różnymi zagadnieniami z zakresu compliance.
Mecenas Aleksandra Woźniak zaprezentowała tematy kluczowe dla wszystkich początkujących i doświadczonych już Compliance Officerów. Prezentacja została podzielona na dwie części dotyczące zbiorowego oraz indywidualnego prawa pracy. Poruszone zostały takie tematy jak podstawowe zasady tworzenia procedur obowiązujących w spółkach, kwestie związane z uchwalaniem i stosowaniem takich aktów wewnętrznych, jak m.in. regulamin pracy, regulamin wynagradzania, regulamin przeprowadzenia zwolnień grupowych czy istotne aspekty prowadzenia dialogu ze związkami zawodowymi. W kontekście zagadnień związanych z indywidualnym prawem pracy poruszono kwestie przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, wprowadzenia w spółce monitoringu wizyjnego czy też kwestie związane z nawiązywaniem i rozwiązywaniem stosunku pracy. Prowadząca wskazała również na niesamowicie istotną rolę, jaką mogą pełnić osoby zatrudnione na takich stanowiskach. Działania Compliance Officerów pozwolą bowiem zachować zgodność przedsięwziętych przez pracodawcę zachowań ze wszelakimi standardami wynikającymi z przepisów prawa, zarówno polskiego, jak i międzynarodowego.