Jaki będzie poziom cen w taryfach ENEA i PGE od początku kwietnia 2020 r.?
Proces zatwierdzania taryf na obrót energią elektryczną na rok 2020 zakończył się na początku stycznia tego roku. Taryfa na obrót energią elektryczną dla ENEA S.A., została zatwierdzona 30 grudnia 2019 r., zaś 3 stycznia 2020 r. ? dla PGE Obrót. Ostatecznie zatem Prezes URE zatwierdził taryfy dla wszystkich spółek obrotu (także dla Tauron Sprzedaż Sp. z o.o. oraz Energa-Obrót S.A.). Taryfy dla ENEA oraz PGE nie zostały jednak, w przeciwieństwie do taryf dla pozostałych spółek obrotu, zatwierdzone na cały rok 2020, lecz jedynie na pierwszy kwartał roku 2020. Oznacza to, że dla pozostałych kwartałów spółki te muszą wystąpić do Prezesa URE z nowymi wnioskami taryfowymi. Na chwilę obecną nie jest zatem pewne, jaki będzie poziom cen energii stosowanych przez te spółki w pozostałych kwartałach 2020 r.
Aktualne taryfy ENEA oraz PGE obowiązują do 31 marca 2020 r. Aby spółki mogły stosować nowe rozliczenia od początku drugiego kwartału 2020, taryfy muszą zostać opublikowane najpóźniej 17 marca 2020 r. Wynika to z przepisów prawa energetycznego, zgodnie z którymi przedsiębiorstwo energetyczne wprowadza taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od opublikowania taryfy.
Uwzględniając czas potrzebny na przeprowadzenie przez Prezesa URE postępowania taryfowego można założyć, że wnioski taryfowe powinny zostać złożone przez ENEA i PGE co najmniej w połowie lutego. Można zatem przypuszczać, że spółki podjęły już działania związane z opracowaniem nowych wniosków.
Wiele wskazuje na to, że ENEA i PGE we wnioskach taryfowych dla pozostałych kwartałów 2020 r. domagać się będą zatwierdzenia cen na poziomie podobnym do wnioskowanego pierwotnie w grudniu 2019 r., a zatem cen, które gwarantowałyby tym spółkom pokrycie kosztów uzasadnionych prowadzenia działalności w zakresie obrotu energią. Można bowiem przypuszczać, że taryfy dla pierwszego kwartału 2020 nie pokrywają ENEA i PGE całości kosztów uzasadnionych obrotu energią w tym okresie.
Co prawda, ceny w taryfach dla pierwszego kwartału są wyższe niż ceny w taryfach dla roku 2018 (o ok. 19-20%), jednak wydaje się, że nie pokrywają one tym spółkom całości ponoszonych kosztów uzasadnionych. Wszystkie spółki obrotu ogłosiły komunikaty o zawiązaniu rezerw na pokrycie strat na obrocie energią, co może sugerować, że istnieje duże ryzyko ponoszenia straty na prowadzonej obecnie przez te spółki działalności.
Sytuacja, w której zatwierdzana przez Prezesa URE taryfa może nie gwarantować przedsiębiorstwu energetycznemu pokrycia całości kosztów uzasadnionych, rodzi wątpliwości pod kątem jej zgodności z Prawem energetycznym. Dodatkowo może powodować ryzyko ponoszenia strat finansowych po stronie przedsiębiorstwa. Uwzględniając zatem fakt, że Prezes URE nie zatwierdził taryf na poziomie wnioskowanym przez spółki w grudniu 2019 r., przy założeniu że poziom ten nie pokrywa kosztów uzasadnionych, należy się spodziewać, że spółki będą próbowały zdobyć solidne argumenty przemawiające za zatwierdzeniem przez Prezesa URE taryfy dla pozostałych kwartałów roku 2020 na poziomie pokrywającym koszty uzasadnione. Niewykluczone, że spółki przygotują szerszy materiał dowodowy, bowiem pójście tą samą ścieżką, co ostatnio może okazać się mało skuteczne. W szczególności, można przypuszczać, że spółki przeprowadzą dodatkowe analizy wewnętrzne lub też zlecą sporządzenie ekspertyz przez niezależnych rzeczoznawców, które uzasadnią przyjęcie cen na poziomie analogicznym do wnioskowanego pod koniec 2019 r.
Więcej o możliwych scenariuszach w zakresie cen energii na kolejne kwartały 2020 r. w rozmowie partnera w naszej Kancelarii, adwokata Łukasza Batorego z Interia:
https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-wkrotce-nowa-batalia-o-ceny-energii,nId,4309559