Dyskryminacja ze względu na płeć a regionalizacja wynagrodzeń ? wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 czerwca 2021 r. – komentuje radca prawny Agnieszka Mikołajczuk
W wyroku z dnia 3 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygał sprawę dotyczącą dyskryminacji ze względu na płeć, w której tle pojawiła się kwestia regionalizacji wynagrodzeń. Orzeczenie to budzi od samego początku kontrowersje, a jego skutki mogą być bardzo daleko idące.
Pracownice Tesco Stores Ltd. pozwały swojego pracodawcę powołując się na to, że są wynagradzane gorzej niż pracownicy płci męskiej świadczący tę samą pracę w innych placówkach należących do spółki. W tak ujętym stanie faktycznym doszło do rozstrzygnięcia potwierdzającego dyskryminację. Kontrowersje wzbudziła jednak kwestia, czy Trybunał Sprawiedliwości w ogóle odniósł się do kwestii regionalizacji wynagrodzeń i czy rzeczywiście stwierdził, że jest ona niedopuszczalna.
Naszym zdaniem rzeczywiście TSUE takie zapatrywanie wyraził. Uznanie, że w ocenianej sprawie ma miejsce dyskryminacja pośrednio oznacza przyznanie, że różnice między poszczególnymi regionami są w tej kwestii pozbawione znaczenia. Przyznano to zresztą wprost na końcu pkt. 36 uzasadnienia wyroku: dyskryminacja ma miejsce, gdy pracodawcą jest ten sam podmiot, nawet jeżeli pracownicy wykonują swoją pracę w różnych zakładach.
Skutkiem tego orzeczenia jest przede wszystkim ryzyko występowania przez pracowników z pozwami o dyskryminację, w sytuacji, gdy w różnych regionach ten sam pracodawca wynagradza swoich pracowników w zróżnicowany sposób. W ocenie Kancelarii jest to zabieg dopuszczalny, który jednak, w związku z powyższym wyrokiem TSUE, może być podważany przed sądami pracy. Podstawowym argumentem, który TSUE pominął, jest bowiem to, że pieniądz nie może być bezwzględnym miernikiem wartości pracy świadczonej przez daną osobę. Jego siła nabywcza różni się między regionami i wynagradzanie wszystkich pracowników w takiej samej wysokości we wszystkich częściach kraju przez tego samego pracodawcę będzie oznaczało, że pracownicy zatrudnieni w regionach biedniejszych będą w istocie wynagradzani korzystniej ? otrzymywana przez nich pensja będzie im pozwalała utrzymać się na wyższym poziomie.
Wyrok TSUE z dnia 3 czerwca 2021 r., C-624/19, Tesco Stores Ltd.