BWW z powodzeniem doradza w coraz większej liczbie projektów infrastrukturalnych w sektorze gospodarowania odpadami
Prawnicy naszej kancelarii są doświadczonymi ekspertami m.in. w zakresie zagadnień prawnych związanych z całym procesem inwestycyjnym, w tym kwestiami ochrony środowiska i wyzwaniami administracyjnymi związanymi z budową instalacji termicznego przekształcania odpadów, biogazowni i innych instalacji OZE.
Angażujemy się we wszystkie inwestycje mające na celu ochronę klimatu, w szczególności w zakresie energetyki odnawialnej i „zazieleniania” systemów ciepłowniczych zgodnie z celami wyznaczonymi przez pakiet „Fit for 55”.
Przykładem takiego zaangażowania jest praca zespołu BWW przy pozyskaniu dla Klienta kancelarii decyzji środowiskowej dla ITPO (Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów). Efektem współpracy jest skuteczny finał procesu administracyjnego. W ostatnim czasie, w sprawie prowadzonej przez zespół Kancelarii, organ drugiej instancji wydał decyzję utrzymującą w mocy zaskarżoną decyzję środowiskową.
Na początku grudnia br. prawnicy kancelarii BWW odnotowali kolejny sukces, służąc pomocą prawną inwestorowi, który starał się o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Proces pozyskania decyzji poprowadzony został bardzo skutecznie i szybko a decyzja, pomimo zaskarżenia, została podtrzymana przez sąd administracyjny.
Transformacja i samorządy
Samorządy oraz ich partnerzy operacyjni i biznesowi są szczególnym uczestnikiem transformacji. Przede wszystkim, z racji swojej organizacyjnej specyfiki. Dlatego profesjonalne i kompleksowe podejście do gospodarowania odpadami jest dla nich fundamentalne.
– Z punktu widzenia inwestorów to są kluczowe etapy. Ostateczna decyzja środowiskowa, tak jak w przypadku naszego Klienta, oznacza, że można ją wykorzystać w dalszym procesie administracyjnym do realizacji inwestycji np. przy pozwoleniu na budowę. Często wiąże się z to z prawniczym dialogiem z organizacjami ekologicznymi, co miało miejsce w naszych postępowaniach. Dziękuję bardzo całemu zespołowi ekspertów, który zajmuje się tymi tematami w naszej kancelarii i pracuje pod kierownictwem doświadczonej mec. Agnieszki Ferek. Satysfakcja Klientów kancelarii, rozwijanie kolejnych inwestycji, które mają duże znaczenie dla transformacji energetycznej i dla klimatu są dla nas dużą radością – mówi mec. Małgorzata Banasik, partnerka zarządzająca kancelarii BWW.
ITPO i biogazownie
To jest główny powód, dla którego kancelaria BWW angażuje się w szkolenia organizowane przez NFOŚiGW dla swoich Pracowników i podmiotów partnerskich oraz dla potencjalnych beneficjentów różnych programów. Mec. Małgorzata Banasik wraz z mec. Weroniką Wyszczelską dzieliły się np. pod koniec listopada w Olsztynie wiedzą dot. inwestycji w biogazownie. Tematem wystąpienia był przede wszystkim proces administracyjny, czyli uzyskiwanie zgód i pozwoleń.
Kolejnym krokiem działań edukacyjnych oraz informacyjnych był udział mec. Michała Legodzińskiego i mec. Weroniki Wyszczelskiej z zespołu infrastrukturalnego Kancelarii BWW w szkoleniu „Paliwa alternatywne – ITPO” w Gdyni, podczas którego przedstawili ekspercką prezentację „Ciepło odpadów, ETS – wyzwania stojące przed termicznym przekształcaniem odpadów. Proces administracyjny.”
Zapraszamy do kontaktu w przypadku pytań, które są związane z procesem inwestycyjnym w „zielonej gospodarce”. Szczególnie samorządy i prywatne podmioty, które planują wspólne inwestycje. Nasz zespół chętnie dzieli się ekspercką wiedzą w tym zakresie.