Art. 63(1) k.p.c. a uprawnienia inspektora pracy
Czy inspektorowi pracy na podstawie art. 631 k.p.c. przysługuje uprawnienie do wytoczenia na rzecz pracownika powództwa obejmującego żądanie ustalenia treści stosunku pracy lub sposobu ustania stosunku pracy?
Na powyższe pytanie udzielił odpowiedzi Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 września 2020 r., sygn. akt III PZP 1/20, uznając, że takie uprawnienie inspektorowi pracy nie przysługuje.
Na podstawie art. 631 k.p.c, w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy, inspektorzy pracy są uprawnieni do:
- wytoczenia powództwa na rzecz obywateli;
- wstępowania do postępowania w każdym stadium postępowania, za zgodą powoda.
Słusznie zatem Sąd Najwyższy uznał, iż w katalogu tym nie mieści się ustalenie treści stosunku pracy lub sposobu jego zakończenia. Występowanie przez inspektora pracy z powództwem o ustalenie treści stosunku pracy lub sposobu jego ustania nie mieści się w katalogu uprawnień wynikających z przepisów prawa. Nieuprawnione jest traktowanie przepisu rozszerzająco i przypisywanie inspektorowi pracy uprawnień, które nie zostały wprost wyrażone w treści przepisu. Jest to również uzasadnione ze względu na fakt, że w postępowaniu o ustalenie stosunku pracy, Sąd bada jedynie, czy istnieją przesłanki z art. 22 § 1 k.p., charakterystyczne dla stosunku pracy, nie odnosząc się szerzej do treści stosunku pracy.
Przyznanie inspektorom pracy uprawnienia do wnoszenia powództwa o ustalenie treści stosunku pracy lub sposobu ustania stosunku pracy wymagałoby zmian legislacyjnych i wprowadzenia tego uprawnienia do przepisów k.p.c.