Zabezpieczenia roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy – praktyczne kwestie.
W dniu 22 września 2023 r. wejdzie w życie instytucja zabezpieczenia roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Mec. Aleksandra Woźniak i mgr Jędrzej Zieliński – nasi eksperci od #prawopracy, zebrali dla pracowników najważniejsze praktyczne kwestie, które mogą pojawić się na tle nowej regulacji #kpc. Za tydzień zapraszamy na kolejną odsłonę materiału, tym razem z informacją skierowaną do pracodawców. Serdecznie polecamy!
❓ Pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownicy w trakcie 5. miesiąca ciąży. Czy w pozwie o przywrócenie do pracy może ona domagać się udzielenia zabezpieczenia?
✅ Tak, gdyż jest ona pracownikiem szczególnie chronionym. Należy pamiętać, że o udzielenie zabezpieczenia mogą wnosić jedynie pracownicy podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia.
❓ W 2022 r. pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę z naruszeniem przepisów o szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy. Obecnie przed sądem toczy się proces o przywrócenie do pracy. Czy pracownik może teraz złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia?
✅ Tak. Nowa regulacja przewiduje, że pracownik szczególnie chroniony może złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia na każdym etapie postępowania, nawet jeśli taki wniosek pracownika został wcześniej prawomocnie oddalony. Zatem nowe przepisy znajdują zastosowanie również do już toczących się postępowań.
❓ Czy wniesienie wniosku o udzielenie zabezpieczenia wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty?
✅ Tak. Od wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia pobierana jest opłata stała w wysokości 100 zł.
❓ W jakim terminie sąd rozpatrzy wniosek o udzielenie zabezpieczenia?
✅ Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to termin instrukcyjny, a jego niedochowanie przez sąd nie wywołuje skutków prawnych dla stron procesu. Jednocześnie ze złożeniem wniosku o zabezpieczenie należy złożyć potwierdzenie uiszczenia opłaty.
❓ Czy dopiero prawomocne postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia jest wykonalne?
✅ Nie. Już nieprawomocne postanowienie sądu pierwszej instancji jest wykonalne, a sąd z urzędu nada mu klauzulę wykonalności.
❓ Kiedy pracodawca dowie się o tym, że sąd udzielił pracownikowi zabezpieczenia roszczenia?
✅ Pracownik może samodzielnie złożyć pracodawcy otrzymane z sądu postanowienie o zabezpieczeniu (z nadaną z urzędu klauzulą wykonalności). Sąd powinien doręczyć postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia również pracodawcy, tak aby mógł on dobrowolnie dostosować się do treści nałożonego na niego obowiązku. Jeśli pracodawca nie będzie chciał dopuścić pracownika do pracy pracownik domagać się wykonania postanowienia w drodze egzekucji.