KANCELARIA BANASIK WOŹNIAK I WSPÓLNICYKANCELARIA BANASIK WOŹNIAK I WSPÓLNICY
  • POMOC UKRAINIE
  • O NAS
  • AKTUALNOŚCI
  • ZESPÓŁ
  • OBSZARY DORADZTWA
  • KONTAKT
  • Polski
  • Українська
  • English
KANCELARIA BANASIK WOŹNIAK I WSPÓLNICY
  • POMOC UKRAINIE
  • O NAS
  • AKTUALNOŚCI
  • ZESPÓŁ
  • OBSZARY DORADZTWA
  • KONTAKT
  • Polski
  • Українська
  • English

Polska planuje i skutecznie dywersyfikuje na rynku gazowym

Rząd w Warszawie już jakiś czas temu postawił na dywersyfikację dostaw gazu ziemnego, przy jednoczesnym ograniczeniu dostaw gazu z Rosji. Praktycznie kroki i wyzwania w tym zakresie, analizuje mec. Małgorzata Banasik, współzałożycielka i partnerka w kancelarii BWW.

 

Już pod koniec 2019 r. spółka PGNiG przekazała rosyjskiemu Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia podpisanego w 1996 r. kontraktu jamalskiego, z datą 31 grudnia 2022 r. Nieocenione w kontekście znaczenia dla dywersyfikacji i bezpieczeństwa energetycznego są inwestycje prowadzone m.in. przez spółkę Gaz-System, a także konsekwencja w trzymaniu się ambitnych planów.

Mrówcza praca w Gaz-Systemie

W ciągu ostatnich 3 lat w Polsce wybudowane zostały trzy nowe interkonektory z Litwą, Słowacją i Danią. Ponadto, zakończona została budowa Korytarza Północ – Południe oraz zwiększono moce regazyfikacyjne Terminalu LNG w Świnoujściu. Rozpoczęto także realizację projektu budowy FSRU, tj. pływającego terminalu LNG w Gdańsku. Równie imponujące i obrazowe, jak konkretne projekty, są w tej „wyliczance” liczby.  W ciągu ostatnich 6 lat powstało blisko 2000 km gazociągów i wybudowano lub rozbudowano 4 tłocznie gazu.

Perłą w koronie tych inwestycji jest Baltic Pipe, który ma istotne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności polskiego rynku gazu, szczególnie w obliczu agresji Rosji na Ukrainę i w konsekwencji wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji do Polski. Baltic Pipe zapewnia Polsce dostęp do złóż gazu zlokalizowanych na Szelfie Norweskim.

Obecnie gazociągi i tłocznia Baltic Pipe w Danii uzyskały docelowe parametry techniczne i mogą przesyłać 10 mld m3 rocznie począwszy od 30 listopada 2022 r. Oczywiście, mimo wszystko, zaprzestanie dostaw gazu z Rosji w kwietniu 2022 r. wzbudziło pytania i zachwiało łańcuchem dostaw gazu do Polski. Jednak inwestycje w nową infrastrukturę gazową, szczególnie te ukończone w 2022 r. jak Baltic Pipe, pomagają dotychczas realizować dostawy gazu do odbiorców zgodnie z ich zapotrzebowaniem.

Gaz w Polityce Energetycznej Polski

Dużo niezwykle ważnej i potrzebnej pracy w zakresie dywersyfikacji zostało skutecznie wykonane. Jednak dużo wyzwań jeszcze przed nami. Przyjęta w 2021 r. „Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.” położyła nacisk na rozwój OZE. W dokumencie wskazano jednak paliwo gazowe jako „paliwo pomostowe w transformacji energetycznej.” Podkreślona została także konieczność rozbudowy jednostek gazowych, jako mocy regulacyjnych.

Gaz miał być traktowany, jako paliwo przejściowe do produkcji energii elektrycznej m.in. z uwagi na konieczność szybkiej redukcji emisji CO2 w elektroenergetyce. Powstały liczne projekty budowy elektrowni gazowych na dużą skalę. Z uwagi na destabilizację polskiego rynku gazu spowodowaną agresją Rosji na Ukrainę, co spowodowało znaczny wzrost cen gazu, doszło do sytuacji, w której paliwo to stało się najdroższym źródłem w produkcji energii elektrycznej.

Wysoce prawdopodobne, że pomimo założeń Polityki Energetycznej, traktujących gaz, jako paliwo przejściowe, rynek energetyczny będzie musiał zweryfikować swoje plany budowy elektrowni gazowych i znaleźć tańsze źródła energii elektrycznej. W tych założeniach podawano, że rynek gazu ziemnego będzie podlegał dalszej liberalizacji, a środkiem do realizacji tego celu będzie m.in. uwolnienie przedsiębiorstw obrotu gazem z obowiązku taryfowego dla ostatniej grupy odbiorców, czyli gospodarstw domowych.

Obecnie już wiemy, że nie tylko gospodarstwa domowe pozostaną w najbliższych latach pod ochroną taryfową. Katalog podmiotów chronionych dodatkowo rozszerzono m.in. o jednostki realizujące cele publiczne (szkoły, szpitale, domy pomocy społeczne).

To pokazuje, jak bardzo agresja Rosji na Ukrainę i idące za nią załamanie rynku gazu wpłynęło na zmianę pierwotnych założeń, co do liberalizacji, rozwoju i pożądanych zmian na rynkach energii. Podobna sytuacja może mieć miejsce, jeżeli chodzi o traktowanie gazu, jako paliwa przejściowego.

 

Już wiemy, że PEP będzie podlegała koniecznym aktualizacjom, a rozpoczęty nie tak dawno 2023 r. przyniesie w tym względzie nowe rozwiązania oraz koncepcje. Pytanie, co z rozpoczętymi już wielkoskalowymi projektami budowy elektrowni gazowych, jak np. elektrownia gazowa Ostrołęka C. Projekt ten już raz zaliczył spektakularny fiasko (dotyczyło one założenia budowy elektrowni węglowej).

ZOBACZ TAKŻE
11 stycznia 2023
Banasik Woźniak i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych Sp. P.
ul. Siedmiogrodzka 1/336, 01-204 Warszawa, tel. + 48 22 622 35 04; fax: 22 622 35 08
biuro@bww-kancelaria.pl