Pamiętajcie o wyznaczeniu celów zarządczych dla kadry menadżerskiej
🎯 Pamiętajcie o wyznaczeniu celów zarządczych dla kadry menadżerskiej, zgodnie z tzw. nową ustawą kominową – przypomina mec. Aleksandra Woźniak, ekspertka w tematach prawa pracy i współzałożycielka Kancelarii BWW.
📅 Pierwszy kwartał roku kalendarzowego jest w wielu przypadkach czasem wyznaczania celów zarządczych dla kadry kierowniczej. Może to dotyczyć również podmiotów, które podlegają pod tzw. ustawę kominową, gdzie członkowie zarządów uprawnieni są wynagrodzenia zmiennego uzależnionego od realizacji celów. W ich przypadku część zmienna wynagrodzenia stanowi wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy Spółki.
📚 Do podmiotów uprawnionych należą najczęściej członkowie zarządów i kadra menadżerska wyższego i średniego szczebla. Warto podkreślić, że istnieją jednak systemy, które przewidują wyznaczanie celów wszystkim pracownikom.
👩💻 To nie tylko czysto formalny obowiązek ze strony pracodawcy, ale przede wszystkim ważny element motywacyjny. Z kolei dla drugiej strony to istotny komponent wynagrodzenia. Od strony HR brak wyznaczenia celów zarządczych może działać demotywująco. Z perspektywy praktyki prawniczej należy dodać, że w skrajnych przypadkach może kończyć się sporami w sądzie.
⚖️ Dlatego, oprócz wskazania celów, trzeba jasno określić ich wagi oraz obiektywne i mierzalne kryteria ich realizacji i rozliczenia. Jako przykłady można wskazać np. cele finansowe (wzrost zysku, obniżenie kosztów), cele kadrowe (zwiększenie poziomu retencji pracowników, zwiększenie efektywności pracy) czy cele sprzedażowe (osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży). Katalog ten jest otwarty i uzależniony od specyfiki danego podmiotu oraz jego działalności.
➡️ Zdaniem mec. Woźniak tzw. nowa ustawa kominowa wymusza ustalenie celów dla członków zarządu, gdyż przewiduje przysługiwanie wynagrodzenia całkowitego, które składa się z części stałej i części zmiennej.
– A otrzymanie części zmiennej jest uzależnione od realizacji celów. Inną kwestią jest poziom części zmiennej, w odniesieniu do którego ustawa przewiduje jedynie wartość maksymalną (nie przewiduje minimalnej) – zaznacza współzałożycielka Kancelarii BWW.
📃 Źródłem obowiązku ustalania celów mogą przepisy ustawowe np. ustawa kominowa (ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami), uchwały organów osób prawnych czy też regulaminy premiowania.