Olsztyn z dobrą energią
Zespół kancelarii BWW odwiedził Instalację Termicznego Przetwarzania Odpadów w Olsztynie. Pracowaliśmy przy tym projekcie od samego początku. Tym bardziej nasz cieszy, że inwestycja, która zmienia rzeczywistość na lepsze już wkrótce zacznie działać.
Instalacja, która może przerobić 15 ton śmieci na godzinę jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jedynym paliwem w kotle będą tu śmieci RDF, czyli takie które mają dużą kaloryczność.
- Olsztyńskie ITPO pokryje około 35% zapotrzebowania mieszkańców na ciepło.
- Roczna produkcja energii elektrycznej oddanej do tzw. sieci (czyli po odjęciu konsumpcji własnej) szacowana jest na ponad 73 tys. MWh.
O zasadach i działania instalacji oraz planach eksploatacji opowiadali nam zarząd i pracownicy MPEC, która razem z partnerem prywatnym realizuje oraz odpowiada za inwestycję.
– Czuliśmy radość i dumę oglądając imponującą, nowoczesną inwestycję, przy której kancelaria BWW pracowała od samego początku czyli od 12 lat. Olsztyn i ITPO to dla mnie symbol sukcesu i bardzo dobrej współpracy zarówno z zespołem kancelarii, jak i partnerami projektu. To ogromna satysfakcja widzieć efekty pracy nad tak ważną inwestycją, która od samego początku była bliska mojemu sercu – mówi mec. Małgorzata Banasik, współzałożycielka i partnerka zarządzająca kancelarii.
Zespół prawników z kancelarii BWW pod kierownictwem mec. Banasik, wspierał MPEC w Olsztynie na wszystkich etapach realizacji, m.in. w obszarach procesu inwestycyjnego, kwestii środowiskowych czy też rozmów z partnerami na temat długoterminowego zagwarantowania pozyskiwania odpadów do instalacji.
– Zrealizowanie projektu nie byłoby możliwe bez tak profesjonalnej i zaangażowanej obsługi prawnej, która zapewnia od początku Kancelaria BWW – napisał na Linkedin po naszej wizycie Konrad Nowak, prezes zarządu MPEC w Olsztynie, dodając, że wspólnie pracujemy nad kolejnymi pomysłami na rzecz czystego powietrza, a także innych korzyści dla lokalnej społeczności na Warmii.
ITPO Olsztyn to projekt, który został zrealizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Udało się pozyskać doświadczonych partnerów, w tym m.in. francuski fundusz infrastrukturalny Meridiam, który specjalizuje się w rozwijaniu, finansowaniu i zarządzaniu długoterminowymi projektami w sektorze infrastruktury publicznej.
Model PPP w MPEC Olsztyn pozwolił uzyskać dostęp do kapitałochłonnej infrastruktury bez konieczności pokrycia kosztów jej budowy. Dodatkowo, Umowa PPP zakłada, że ryzyka związane z budową i eksploatacją ITPO są po stronie doświadczonego partnera prywatnego, który jest w stanie także efektywnie zarządzać infrastrukturą i przyczynić się do ustabilizowania opłat za ciepło i odpady. Ponadto, projekt w bardzo istotny sposób istotny przyczynia się do zmniejszenia zależności od korzystania z węgla kamiennego do produkcji energii cieplnej miejskim systemie ciepłowniczym.