Mec. Banasik rozmawiała z prawnikami energetycznymi o wyzwaniach transformacji

W Warszawie podczas kongresu energetycznego POWERPOL członkini zarządu Stowarzyszenia Prawników Prawa Energetycznego i partnerka zarządzająca kancelarii BWW prowadziła panel, w którym praktycy z największych firm energetycznych pokazywali wagę regulacji w transformacji.
Punktem wyjścia dyskusji była wystąpienia premiera Donalda Tuska i minister finansów podczas spotkania z przedsiębiorcami w siedzibie GPW 10 lutego 2025 r. Zapowiedzieli wówczas „radykalne przyspieszenie transformacji energetycznej” przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki i zapewnieniu atrakcyjnych cen energii elektrycznej.
– Spróbujemy zastanowić się razem, jak można albo czy w ogóle można pogodzić ambitne cele transformacji, tzn. ogromne nakłady na nowe źródła wytwórcze i rozwój sieci elektroenergetycznych dla przyłączenia OZE, z zadaniem obniżenia cen energii i to obniżenia ich w najbliższej przyszłości, a nie dopiero po zakończeniu cyklu tych wielkich inwestycji – mówiła na początku mec. Banasik.
Do dyskusji zaprosiła prawników z największych firm sektora energetycznego. Mec. Magdalena Pieńkowska, dyrektorka pionu prawnego w Polskich Elektrowniach Jądrowych mówiła o wyzwaniach związanych z pierwszą w Polsce inwestycją w atom oraz niuansach, jakie towarzyszą w całym procesie przygotowawczym. Zwracała uwagę, że przy takim projekcie, to jeśli chodzi o regulacje, dużą rolę odgrywa tryb specustawy.
Mec. Katarzyna Radzewicz, dyrektorka pionu prawnego w Operatorze Gazociągów Przesyłowych Gaz-System mówiła o działaniach, które są związane z „zazielenianiem błękitnego paliwa” i wdrażaniem pakietu gazowo-wodorowego wprowadzonego w Europie rozporządzeniem oraz dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Za tym idzie m.in. konieczność nowelizacji zasad, które regulują rynek i infrastrukturę gazu ziemnego czy też stworzenia zasad dot. tworzenia rynku oraz infrastruktury wodoru.
PGE ogłosiła na początku roku decyzję inwestycyjną w procesie budowy pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku. Dyrektor pionu prawnego w PGE SA mec. Aleksander Galos mówił, że w wielu tematach związanych z offshore budujemy w Polsce kompetencje oraz wiedzę. Nieoceniona więc była współpraca z zagranicznymi kancelariami, dla których również było to wyzwanie. Prawnicze know-how jego zdaniem na pewno przysłuży się w Polsce w kolejnych odsłonach transformacji energetycznej.
Mec. Jakub Godlewski z Veolia Energy Contracting Poland wskazywał na deregulację, jakiej w energetyce wymaga zwłaszcza rozwój OZE. Poruszył również bardzo ważną kwestię dot. ograniczania zużycia energii i ciepła czyli po prostu roli oszczędzania energii, chociażby poprzez kompleksową termomodernizację.