Kancelaria BWW na Kongresie Energetyki Przyszłości
Co można zrobić w obszarze prawnym, żeby przyspieszyć zieloną transformację w przemyśle? Podczas konferencji w Toruniu mówiła o tym mec. Anna Belowska-Sroka, która w naszej kancelarii zajmuje się prawem energetycznym, ochroną środowiska i obsługą klientów OZE.
Tegoroczna edycja skupiona była na aktualnych tematach, które wiążą się m.in. z oceną ostatnich zmian legislacyjnych, bezpieczeństwem energetycznym Polski, odnawialnymi źródłami energii, transformacją przemysłu i przyszłym kształtem rynku energii. W rozmowach o przyszłości sektora energetycznego uczestniczyli przedstawiciele biznesu oraz eksperci branżowi, w tym prawnicy i ekonomiści.
– Regulacje unijne związane z celami klimatycznymi są obszerne i bardzo złożone. W przestrzeni publicznej brakuje natomiast jasnej informacji o obowiązkach przedsiębiorców z tym związanych i cezurach czasowych, które temu towarzyszą – mówiła podczas konferencji mec. Belowska-Sroka w dyskusji na temat zielonej transformacji, której podlega gospodarka.
Ekspertka ds. inwestycji OZE i ochrony środowiska w kancelarii BWW podkreślała, że stan pewności prawnej to jeden z ważniejszych aspektów jeśli chodzi o długofalowe planowanie biznesu.
– Bez poważnej modernizacji sieci energetycznych się nie obejdzie, natomiast można wskazać na pewne rozwiązania regulacyjne mające na celu ułatwienie lokalizacji i przyłączenia instalacji OZE do sieci. Większej przejrzystości wymagają procedury przyłączeniowe, a także postępowanie przed Prezesem URE z odwołania na odmowę wydania warunków przyłączenia. Do tego dochodzą zagadnienia dotyczące możliwości korzystania z cable poolingu i optymalizowania hybrydowych instalacji OZE. A także uproszczenie postępowań o wydanie decyzji środowiskowych, zniesienie wymogu objęcia inwestycji miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz postulat doprecyzowania dopuszczalnego zakresu obowiązków nakładanych na inwestora w ramach zintegrowanego planu inwestycyjnego – mówiła mec. Anna Belowska-Sroka.
Wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie „Z energią o prawie” odbyło się po raz trzeci. Chociaż stosunkowo młode, to już na stałe wpisało się w kalendarz ważnych wydarzeń dyskusyjnych w sektorze energetycznym.