Energy Day w Brukseli z udziałem kancelarii BWW
Z okazji przejęcia przez Polskę prezydencji w Radzie EU spotkali się ministrowie polskiego rządu, którzy odpowiadają za energetykę, a także prezesi zarządów największych firm energetycznych z liderami unijnej polityki oraz biznesu.
Jednym z tematów dyskusji był planowany przez Komisję Europejską „Clean Industrial Deal”. To zestaw regulacji, mechanizmów i rozwiązań, które mają wspierać konkurencyjność europejskiej gospodarki w okresie dążenia do neutralności emisyjnej. W spotkaniu wzięły udział ekspertki kancelarii BWW, mec. Małgorzata Banasik i mec. Agnieszka Ferek.
– Polski głos w europejskiej dyskusji na temat strategii energetycznej, jej priorytetów, finansowania i przełożenia na gospodarki państw unijnych, które tworzą system naczyń połączonych został bardzo wyraźnie podkreślony. Nasza droga do neutralności klimatycznej uwzględnia naszą specyfikę, co widać wyraźnie np. w sferze ciepłownictwa. Nie da się skutecznie przeprowadzić transformacji bez dialogu z unijną administracją, która nie tylko określa kierunki i cele, ale jednocześnie wyznacza narzędzia finansowego wsparcia – mówi mec. Małgorzata Banasik.
Inspirujące były wystąpienia przedstawicieli jednostek, które zajmują się energetyką w Europie. Dużą dyskusję wywołał Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej, który wskazał na trzy błędy Starego Kontynentu w projektowaniu polityki energetycznej. Są nimi wg tureckiego ekonomisty brak dywersyfikacji i uzależnienie się od surowców z jednego źródła, oddanie technologicznej przewagi Chinom w zakresie OZE zwłaszcza fotowoltaiki, a także, last but not least, odejście od energetyki jądrowej.
Uważnie słuchany był Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu PSE, który wyraźnie podkreślił, że „dostawy energii i dostawy mocy coraz wyraźniej stają się dwoma całkowicie odrębnymi rynkami” i w Polsce zdajemy sobie z tego sprawę. Stąd rola gazu jak paliwa tymczasowego w naszej transformacji, jako elementu zmniejszania emisji i zwiększania bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście stabilizowania źródeł mocno zależnych od pogody (słońce, wiatr). Magazyny energii są technologią, która może działać na obu tych rynkach.
Kancelaria BWW opiera swoją działalność na kompleksowym wsparciu Klientów w obszarach energetyki, infrastruktury i prawa pracy.
- Transformacja energetyczna i towarzyszenie naszym partnerom w całym procesie zmiany (duże przedsiębiorstwa, MŚP, jednostki samorządowe) stanowią centrum naszego działania.
- Mamy doświadczenie w projektach realizowanych w formule PPP, procesach inwestycyjnych OZE z uwzględnieniem pomocy w pozyskaniu odpowiednich decyzji środowiskowych, a także kwestie związane z wykorzystywaniem ciepła odpadowego.
Zapraszamy do kontaktu i współpracy.